برندهای رنگ مو
مجله مورنگ
بهترین رنگ کاران
آکادمی رنگ مو

مش مو

از زمان افسانه‌های عصر باستان گرفته تا جوانان جهان پر‌هیاهو امروزی، رنگ مو و تکنیک های مختلف زیبایی موها از جمله مش مو همواره در دل و ذهن افراد خوش استایل جایگاه و اهمیتی به اندازه لباس پوشیدن داشت. روند استفاده از این هنر زیبایی از گذشته تاکنون تغییرات بسیاری را پشت سر گذاشته اما عشق به زیبایی و تغییر در رنگ مو، همچنان یک جذابیت ثابت و محبوب است.

گذشته و حال رنگ مو؛ تاریخه رنگ مو از حنا تا مش مو

انواع تکنیک های رنگ مو، از مش گرفته تا سامبره مو تغییر و تحولات زیادی در ساختار و اجرا را از سر گذرانده اند اما مسئله مهم و ثابت، وفاداری و علاقه همیشگی افراد به سبک و رنگ موهای متفاوت و خاص می باشد که در همه جوامع و اعصار بشری می توان آن را به وضوح مشاهده نمود.

مش مو چیست

در دنیایی که من و شما دوستان عزیز در آن زندگی می کنیم، یعنی دنیای مدرن امروزی، با چرخاندن سرمان می توانیم هر لحظه در مجلات و حتی صفحات مجازی که از هر لحاظ بر روی سبک زندگی و از جمله رنگ و مدل موها تاثیر می گذارد. هر روز می توانید تیرهای هیجان انگیز و جذابی مثل جدیدترین رنگ موی سال، بهترین رنگ موها و … در این صفحات مجازی مشاهده کرد. حتی زمانی که چند دقیقه پیش از آرایشگاهع آمده اید باز هم این تیترها و مقالات شما را به خودشان جذب می کنند.

طبق تاریخ، اولین باری که انسان یاد گرفت به صورت فرمالیته و مناسب از ماده خاصی برای رنگ کردن موهتایش استفاده نماید، مربوط به مصر باشکوه باستان بود. در آن دوران مصریان از حنا که بهترین اثرگذاری را دارد استفاده می کردند. حنا با این حساب اولین رنگ موی تاریخ محسوب می شود. مصریان سالخورده که در بین موهایشان موهای خاکستری و سفید پیدا می شد به قدرت حنا پی برده بودند و از این جهت حنا کاربرد زیادی داشت.

با گذشت دهه ها و سده ها رنگ های مخصوص مو پیشرفته تر و بیشتر شدند و در جوامع بیشتری معرفی گشتند؛ در کشورهای باتمدنی همچون یونان، روم و ایران باستان نیز رنگ کردن موها انجام می شد. فرمول رنگ دائمی مو نیز در روم باستان به عمل آمده است.

تاریخچه تکامل رنگ مو به سمت پیشرفت، یک داستان جذاب است. از حنا و مواد طبیعی به رنگ‌های دائمی و شیمیایی امروزی، این هنر از مراحل مختلفی گذر کرده است. یکی از لحظات مهم در تاریخ رنگ مو، کشف فرمول اولین رنگ شیمیایی توسط پروفسور ویلیام هنری پرکین بود. این کشف تصادفی هنگام تلاش برای یافتن درمان مالاریا رخ داد و به شکل‌گیری صنعت رنگ موی مدرن اساس گذاشت.

مدتی پس از کشف آقای پرکین، فون هافمن تحقیقات را تقویت کرد و به ایجاد پارا فنیلین دی آمین یا PPD پرداخت که امروزه همچنان به عنوان بیس کلی در طراحی محصولات تولید رنگ مو استفاده می‌شود.

در قدم های بعدی که مربوط به سال  1907میلادی می شود، دانشمند و شیمیدان فرانسوی یوجین شولر به عنوان اولین فرد از PPD برای تولید رنگ موی تجاری استفاده کرد. این رنگ مو با برند تجاری با برندAureole  به بازار روانه گشت.. این برند فرانسوی که اکنون با نام بین‌المللی Loreal شناخته می‌شود، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان رنگ مو و لوازم آرایشی در سراسر جهان است.

این روند تا اواسط دهه تا 1900 میلادی ادامه داشت و شیمی دان ها در حال تلاش و تکاپو برای بهبود فرمولاسیون های رنگ مو بودند. در نتیجه این تلاش ها دهه 1950 ده بزرگ و مهمی برای این صنعت بود و تبلیغات زیادی در جهت فروش و استفاده بیشتر از آن در سرتاسر دنیا انجام گشت. بدین ترتیب رنگ مو به یکی از محصولات برجسته زیبایی تبدیل شد.

مش کردن مو

بالاخره به بخش جالب داستان می رسیم زیرا در 1970 فرمول رنگ تثبیت شد و تکنیک هایی مانند هایلایت، مش مو و … به عرصه آمد که روزبه روز استفاده و فروش آن توسط همه افراد جامعه، از هنرمندان محبوب و معروف هالیوودی تا افراد جامعه فراگیر شد.

مش مو چیست؟

می خواهید بدانید مش مو چیست؟ پس در ادامه نیز همراه ما باشید. مش مو یکی از روش‌های جذاب و با سابقه برای رنگ کردن و به طور کلی زیباتر کردن موهای افراد است. روش کار بدین گونه است که در مش، رنگ متفاوتی نسبت به موهای اصلی انتخاب می شود تا زیبایی ناشی از تضاد دو رنگ مو کاملا به چشم بیاید.

انواع مش مو

در مش مو، فرآیند رنگ کردن موها متفاوت از روش‌های معمولی است، زیرا از دکلره به عنوان یک مرحله مهم استفاده می‌شود. دکلره وظیفه دارد رنگ مو را به تازگی پایه روشن کند و این اقدام باعث جلب جذابیت و شفافیت رنگ می‌شود.

مواد لازم برای اجرای مش مو چیست؟

مواد مختلف و نه چندان زیادی برای مش کردن موها نیاز است که در اینجا به آن ها می پردازیم.

1.پودر دکلره

پودر دکلره ماده ای است که در طول روشن کردن رنگ موها به کار می رود که همه جا نیز یافت می شود. دکلره دو نوع دارد که عبارتند از پودر دکلره سفید و آبی.

پودر دکلره سفید: نوع اول پودر که عملکرد و قدرت ضعیفی نسبت به آبی دارد و بر روی موهایی که حساسند و جنسشان نازک می باشد بیشتر استفاده می شود.

پودر دکلره آبی: این پودر نیز برخلاف قبلی مقداری قوی تر بوده و بر روی موهای سالم تر و مقاومتر به کار می رود. موهایی که پایه نارنجی دارند نیز استفاده می شود. دلیل استفاده از این نوع دکلره برای تعادل رنگ موها در انواع حالت های خاص می باشد.

پودر دکلره بنفش: این دکلره هم برای این که رنگ زرد دکلره های قبلی از بین برود استفاده می شود.

وقتی از دکلره و مش مو (چه خودتان) بر روی موهایتان استفاده می شود، بایستی به صورت مداوم بررسی و چک شوند زیرا مقاومت هر مو نسبت به سایر موها متفاوت بوده و و نیاز به بررسی دارند. از بزرگ ترین آسیب هایی که می توان به آن در نتیجه چک نکردن اشاره نمود، سوختگی موها است.

2.اکسیدان و رنگساژ

اکسیدان ها، این عوامل آبکاری که با پودرهای دکلره ترکیب می‌شوند، عاملی مهم در دنیای زیبایی موها به حساب می‌آیند. این مهم است که ذهنتان را پر از آگاهی نموده و بفهمید که این اکسایشگرها با درصدها و برندهای مختلفی در بازار به رقابت پرداخته و هر یک از آن‌ها برای نیازهای خاص موها طراحی شده‌اند.

مش مو

برای مثال، اگر به دنبال روشن کردن موهایتان با یک لمسه طبیعی و در عین حال سالم هستید، باید با دقت از اکسایشگر 12 درصد برای ساقه‌ها و اکسایشگر 9 درصد برای ریشه‌ها استفاده نمایید. همچنین برای روشن کردن موهای رنگ شده با رنگهای پرنور، معمولاً از اکسایشگر 9 درصد برای ساقه‌ها و اکسایشگر 6 درصد برای ریشه‌ها استفاده می‌شود.

پس از دوره مرحله‌ای با نام دکلره که موها را به مواد شیمیایی مخصوص تحت تأثیر قرار می‌دهد، فرآیند جذابی به نام رنگساژ پدیدار می‌شود. در این مرحله، رنگ موی مورد نظر به مقدار معینی از اکسایشگر افزوده شده و روی سطح موها تثبیت می‌یابد تا ترکیب غلیظ و همگنی به خود بگیرد. سپس این ترکیب حداکثر 20 دقیقه بر روی موها نگاه داشته شده و در پایان با یک عمل آبکشی دقیق، زیبایی رنگارنگ موها آشکار می‌شود.

انواع مش مو

انواع مش مو، یک دسته‌بندی جذاب و متنوع است که در آرایش و زیبایی موها به کار می‌رود. اصطلاح “مش” در واقع از لغتی به معنای سوراخ گرفته شده است و به یک چیزی شبیه به آبکش اشاره دارد. این نامگذاری به خاطر ساختار سوراخ‌دار کلاه مش است که برای ساخت مش از آن استفاده می‌شود. با این حال، در ادامه زمان، این لغت به عنوان عنوانی جهت تمامی انواع دکلره‌ها به کار رفته است.

مهم است که بدانید مش مو انواع مختلفی دارد و انتخاب هر یک از آن‌ها به سلیقه شخصی شما بستگی دارد. انواع مش مو عبارت‌اند از موارد زیر.

مش لولایت

 در این نوع از مش، موها به گونه ای رنگ آمیزی می شوند که مش بخش هایی از موهای روشن افراد را تیره تر نماید.

مش هایلایت

در این نوع نیز برعکس مش قبلی آرایشگر با مش هایلایت بخشی از موهای تیره را روشن تر از رنگ اصلی خود میکنند. میزان این روشنایی تقریبا حدود 2 تا 3 درجه در مقایسه با رنگ اصلی می باشد.

مش بالیاژ

در اینجا، قسمت پایین مو روشن‌تر از قسمت ریشه مو است.

مش لایت: مش لایت روش خاصی دارد که شامل تقسیم کردن موها به چند بخش و دکلره کردن هر بخش با یک رنگ متفاوت می باشد. البته این رنگ ها به سلیقه خود شما بستگی دارد و اگر چیز خاصی مدنظرتان نیست، آنگاه می توانید آن را به دست آرایشگر بسپارید.

مش آمبره و سامبره

در مش کردن مو به حالت آمبره، ریشه های مو تیره بوده و منطقه وسط مو (ساقه مو) به رنگ روشنی در می  آید؛ اما در مش آمبره این برعکس بوده و رنگ ساقه و ریشه تقریبا به هم شبیه و نزدیک می باشند. اجرا و اعمال آن ملایم تر و نرمتر صورت می گیرد.

روش‌های مش موی سر

روش‌های مختلفی برای اجرای مش موی سر وجود دارد که در ادامه به توضیح هرکدام می‌پردازیم و اطلاعاتی کلیدی را ارائه می‌دهیم.

اجرای مش مو با استفاده از فویل

در این روش، موها به شکل زیگزاگی یا اسلایس یا شلال تقسیم می‌شوند و در داخل فویل قرار می‌گیرند. برای اینکه استحکام موها تضمین شود، همه موها باید در داخل فویل قرار بگیرند. بعد از این که دکلره به پایان رسید، سر شسته می شود. در مرحله آخر نیز بعد از این رنگ موها روشن تر شد، موها با رنگساژ آغشته می شوند.

اجرای مش مو با استفاده از کلاه

در این روش، از یک کلاه مخصوص مش و یک قلاب استفاده می‌شود. ابتدا موها با دقت شانه می‌شوند و سپس دسته‌های مورد نظر از مو از داخل سوراخ‌های کلاه به بیرون کشیده می‌شوند. قسمت‌های بیرون آمده از کلاه، دکلره شده و سپس با استفاده از رنگساژ به پایان می‌رسد. در این روش، تنها بخشی از مو به رنگ و دکلره آغشته می‌شود و بخش داخل کلاه بدون رنگ باقی می‌ماند. رنگ و دکلره موها معمولاً با استفاده از فرچه‌های مخصوص انجام می‌شود.

مهم است که آرایشگرها معمولاً از قسمت جلویی موها شروع به رنگ‌آمیزی می‌کنند تا این قسمت کمی روشن‌تر شود. موها پس از آغشته شدن به رنگ، با یک کلاه پلاستیکی پوشانده می‌شوند و پس از گذشت 20 دقیقه، چک و شارژ شسته می‌شوند.

عوارض مش مو و راه‌های جلوگیری از آن

خوب است بدانید که هرچند مش مو ظاهری جذاب و زیبا به موها می‌بخشد، اما همراه با این زیبایی، عوارضی نیز ممکن است به وجود آید. این عوارض ممکن است شامل حساسیت و تحریک پوست سر، خشکی و آسیب به موها، ضایعات پوستی و… باشند. برای کاهش این عوارض، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید.

  • کاهش فراوانی دکلره: اگر تصمیم دارید مقداری از عوارض منفی مش بر روی موهایتان را کمتر کنید، پیشنهاد ما این است که موهایتان را پشت سرهم و به مدت زیادی دکلره نکنید. دکلره می تواند در مدت طولانی موهایتان را دهیدراته و خشک کند.
  • استفاده از ماسک مو آبرسان: برای تقویت و حفظ سلامت موها، می‌توانید از ماسک‌های مو آبرسان و مرطوب کننده استفاده کنید. این ماسک‌ها می‌توانند رطوبت از دست رفته را جبران کرده و طراوت و شادابی را به موها بازگردانند.
  • استفاده از روغن‌های طبیعی: استفاده کردن از روغن‌های طبیعی و تقویت کننده همانند روغن بادام شیرین، روغن زیتون، روغن نارگیل، زیتون ، آرگان و … در طولانی مدت تاثیر بسیار مثبتی روی موها و سلامتیشان دارد. زیرا منبع بسیار غنی و مناسبی برای تغذیه موها می باشند؛ همچنین میزان آسیب رنگ های شیمیایی را به حداقل می رسانند.
  • حفظ طراوت موها: استفاده روزانه از کرم‌های لیوین بدون آبکشی باعث حفظ لطافت و نرمی بیشتر موها می شود.
  • بررسی مقاومت موها: قبل از اقدام به دکلره، مطمئن شوید که موها به اندازه کافی مقاوم هستند. برخی از افراد ممکن است مقاومت کافی در برابر دکلره نداشته باشند.
  • مراجعه به افراد متخصص: توصیه می‌شود که برای اجرای مش مو و دکلره به افراد متخصص و آرایشگران ماهر مراجعه کنید. تخصص آرایشگر می‌تواند از بروز بسیاری از عوارض جلوگیری کند.
  • استفاده از مواد باکیفیت: انتخاب مواد باکیفیت برای دکلره نیز تاثیر زیادی در کاهش عوارض دارد. توصیه می‌شود که به سراغ باکیفیت‌ترین مواد موجود در بازار بروید.
  • استفاده از شامپوهای تقویت‌کننده و مرطوب‌کننده: پس از انجام دکلره و مش مو، استفاده از شامپوهای تقویت‌کننده و مرطوب‌کننده توصیه می‌شود. این شامپوها می‌توانند رطوبت را حفظ کرده و موها را نرم و شاداب نگه دارند.

سخن آخر مورنگ

توجه به نکاتی که در این مطلب بیان شد، یک آرایشگر متخصص و حرفه ای باعث می شود موهایتان با مش مو بهترین رنگ را به خود بگیرد؛ پس این نکته مهم را به یاد داشته باشید. از سوی دیگر با رعایت این نکات و اقدامات موثر می‌تواند به حفظ سلامت و زیبایی موها کمک کند و عوارض ناشی از مش مو را به حداقل برساند.