برندهای رنگ مو
مجله مورنگ
بهترین رنگ کاران
آکادمی رنگ مو

هایلایت

تا به حال چند بار برای تنوع و تغییر قیافه خود موهای خود را رنگ کرده اید؟ یکی از روش هایی که می تواند تنوع و تغییر زیادی در چهره دوست داشتنی شما ایجاد کند هایلایت موها می باشد! تمایل به تغییر علت های زیادی می تواند داشته باشد؛ از یک قرار ملاقات عاشقانه و کاری گرفته تا یک اتفاق بزرگ در زندگی می تواند علت تصمیم شما در رنگ کردن موهایتان باشد. به هر دلیلی که اینجایید، قرار است به پاسخ سوال خود برسید.

حوزه زیبایی موها که رنگ مو بخش اعظمی از آن را به خود اختصاص داده، در حال حاضر پر از اسامی و روش‌های متنوعی است. برای انتخاب بهترین رنگ، نیاز است که این اسامی و روش‌ها را به خوبی بشناسید. در این مقاله به یکی از این روش ها به نام هایلایت مو می پردازیم بنابراین، تا آخرین قسمت این مقاله را بخوانید تا بتوانید تصمیم بهتری برای تغییر جذاب در ظاهر خود بگیرید

تاریخچه هایلایت مو و تکنیک‌های رنگین کردن مو: از گذشته تا امروز

تاریخچه‌ رنگین کردن مو به دوران یونان باستان بازمی‌گردد، جایی که مردان یونانی با ترکیباتی از گرده‌ی گل و روغن زیتون به موهای خود رنگ می‌آوردند. این تکنیک، اگرچه موثریت بسیاری ند اشت، اما نشان‌دهنده‌ی علاقه‌ی انسان به زیبایی و تغییر در ظاهر خود بود.

انواع هایلایت کردن مو

بعد از گذشت چهارده قرن از میلاد حضرت مسیح، انسان ها روش های زیاد و متفاوتی نسبت به قبل و اجداد خود برای رنگ کردن موها و زیباییشان امتحان و ابداع نمودند؛ متدهای جدید با ترکیبات جدید ارائه می شدند. ترکیب موادی همچون عسل، دارچین یا آب لیمو ترش ، گوگرد و زاج یکی از این روش ها بود که بعد از مالیدن به سر و پوشاندن موهای غیر آلوده به مواد با کلاه انجام می شد و مواد با قرار گرفتن زیر نور آفتاب رنگ را به موها انتقال می دادند. تاثیر این رنگ مو به دلیل وجود گوگرد بیشتر بود.

هایلایت مو چیست؟

دوست دارید به جذابیت موهای طبیعی خود بیفزایید؟ استفاده از تکنیک های هایلایت برای رنگ آمیزی مو، یک راه حرفه ای و هنرمندانه و یک انتخاب درست است است که می تواند جلوه بیشتری به  موهای شما ببخشد. اگر رنگ موهای شما به رنگ قهوه‌ای تیره است، حتماً در نظر داشته باشید که با مراجعه به آرایشگاه و اعمال تغییرات رنگی با رنگ قهوه‌ای روشن‌تر، به واقعیت موی خود هایلایت افزوده‌اید. به عبارت دیگر، قسمتی از موهای شما در مقایسه با رنگ طبیعی، بیشتر تأکید شده و روشن و برجسته خواهد شد.

هایلایت مو برای انواع رنگ پوست و مو مناسب است؛ برای مثال گندمی و سبزه ها با رنگ قهوه‌ای روشن یا بلوند برای هایلایت بهترین انتخاب را می کنند. افراد دارای موهای بلوند نیز برای بهترین جلوه موهایشان لازم است که سایه های روشنی را انتخاب نمایند. در حالت سوم اگر موهای فرد تیره و مشکی است رنگ های مختلف و گیرا مانند گیلاسی قرمز یا طلایی تغییرات فوق العاده زیبا و جذابی را در موها ایجاد می کنند.

مهم ترین تفاوت هایلایت با رنگ کامل مو

رنگ موی تک فرآیندی یا یکپارچه همان رنگ موی ساده ای است که که انجام دادن آن فقط یک مرحله دارد و همه موها با همان رنگ آغشته می شوند؛ در نتیجه همه موها به رنگ در می آیند. هایلایت مو کمی متفاوت با رنگ موی تک فرآیندی است. زیرا در هایلایت تغییرات روی موها ظریف تر، طبیعی تر و صد البته زیباتر انجام می شوند و نتیجه نیز بسیار چشمگیرتر خواهد بود. اکثر افراد برای اولین تجربه خود در رنگ کردن موهایشان دوست دارند که ملایم  پیش بروند؛ به همین علت هایلایت مو را انتخاب می کنند

با استفاده از روش هایلایت، می‌توانید بخش‌های خاصی از موهایتان را با رنگ‌های متفاوت هایلایت کنید. این فرآیند، انگار که موهای شما همیشه زیر نور خورشید هستند و باعث درخشندگی و زیبایی بیشتر می‌شوند.

آیا تا به حال موهای خود یا اطرافیانتان را زیر نور خورشید دیده اید؟ توجه کرده اید که چقدر از حالت معمولی زیباتر و دوست داشتنی تر به نظر می رسند؟ تار موها زیر نور خورشید ظریف تر و دلرباتر هستند. هایلایت کردن موها نیز همچین وضعیتی به موهای شما می بخشد و تنها بخشی از موهی شما رنگ می شوند.

هایلایت موها چگونه انجام می شود؟ انواع روش های رنگ مو به سبک هایلیت

از عمومی ترین و با سابقه ترین راه هایی که انسان قسمتی از موهای خود را برجسته می نماید، هایلایت است که موها در فویل آلومینیومی قرار می گیرند. شما می توانید از هر رنگ روشنی (روشن تر از موهای خودتان) استفاده کنید که نتیجه اصلی و رنگ نهایی موهایتان به به جنس و رنگ موهای طبیعیتان وابسته می باشد.

هایلایت موها با فویل آلومینیومی

استفاده از فویل‌های آلومینیومی در این تکنیک باعث می‌شود که موهای انتخابی به صورت محکم درون فویل قرار بگیرند و سایر قسمت‌ها از تاثیر روشن‌کننده در امان بمانند. این روش از یک الگوی ساختاریافته و منظم برای انتخاب موهایی که می‌خواهید برجسته کنید، استفاده می‌کند. به این ترتیب، طراحی دقیق و متناسب با سلیقه شما امکانپذیر می‌شود.

هایلایت مو با استفاده از کلاه

اگر موهای شما نسبتاً کوتاه هستند یا این اولین تجربه هایلایت شماست، یا حتی اگر شجاعت و مهارت کافی برای انجام این کار را دارید، بهتر است از روش کلاه استفاده کنید. این روش به شما این امکان را می‌دهد که موهای خود را ببینید و میزان تغییرات را بررسی کنید. همچنین، شما می‌توانید در بهترین زمان ممکن اقدام به شستشو نمایید.

در این روش، یک کلاه پلاستیکی روی سر شما قرار می‌گیرد. این کلاه‌های  مخصوص به گونه ای طراحی شده‌اند که به‌خوبی روی جمجمه سر قرار بگیرند. روی سطح کلاه سوراخ‌های فراوانی وجود دارد. با استفاده از ابزاری شبیه به میل قلاب‌بافی، دسته‌های نازک مو از داخل کلاه به بیرون کشیده می‌شوند. سپس رنگ مورد نظر روی این موها اعمال می‌شود.

نکته مهم: برای بهترین، دقیق ترین و منظم ترین هایلایت مو بهترین روش این است که این کار را به آرایشگر کاربلد بسپارید که قطعا از روش فویل استفاده می کند زیرا با روش فویل این اطمینان را به شما می‌دهد که هایلایت‌ها به‌صورت یکنواخت و زیبا انجام می‌شوند و موهای شما به درستی رنگ می‌شوند.

روشهای هایلایت

بعد از اینکه هایلایت انجام شد، کلاه را برداشته و موهایتان را بشویید. از موهای زیبایتان لذت ببرید!

هایلایت مو با روش بالیاژ؛ تکنیک جدید

بالیاژ نیز یک روش نسبتاً جدید در میان تکنیک‌های هایلایت است. اگر به مد روز علاقه‌مند هستید و موهای بلندی هم دارید، بالیاژ یک گزینه جذاب است که نتیجه‌ای طبیعی و هنری را به شما خواهد داد. در این تکنیک، موهای شما به‌صورت افقی تقسیم می‌شوند که باعث حجیم ‌تر و پرپشت تر به نظر رسیدن موها نیز می‌شود.

تقسیم موها به صورت افقی: بالاترین قسمت سر به همان رنگ طبیعی باقی می‌ماند. سپس بقیه‌ی موها را به‌صورت افقی در سه بخش تقسیم کنید.

مهم ترین نکات در بالیاژ موها

تغییرات در رنگ موها: هر بخش از بخش قبلی خود کمی روشن‌تر می‌شود، به این معنا که قسمت انتهایی مو چندین درجه روشن‌تر از رنگ طبیعی موی شما خواهد بود.

آفرینش سایه روشن: سایه روشن ایجاد شده با روش بالیاژ بسیار طبیعی است و به موهای شما ظاهری مواج به‌وجود می‌آورد.

برای هایلایت موهایم از چه رنگ مویی استفاده کنم؟

برای انتخاب رنگ مناسب برای موهایتان، قانون کلی این است که به رنگ طبیعی موهای خود نگاه کنید و رنگی حداکثر 2 درجه روشن‌تر انتخاب کنید. این اقدام به حفظ طبیعت و زیبایی ظاهر شما کمک خواهد کرد. انتخاب رنگ مناسب مو بسیار اهمیت دارد، زیرا اگر این کار را درست انجام ندهید، زیبایی صورت شما تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

برای اینکه بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید، با دقت به مطالعه ادامه مطلب بپردازید زیرا نکاتی را مطرح کرده ایم که می توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

1.مشورت با آرایشگر: به تجربه و تخصص آرایشگر خود اطمینان کنید و از او بخواهید بهترین رنگ مو را برای شما انتخاب کند. تجربه آرایشگر می‌تواند به شما کمک کند تا رنگی که بهترین با ظاهر شما هماهنگی داشته باشد، را انتخاب کنید.

2.عدم اعتماد به رنگ‌های معروف: ممکن است از رنگ موهای یک شخص مشهور خوشتان آمده باشد، اما حتماً رنگ موی شما را با رنگ او مقایسه کنید. هر فردی رنگ متفاوتی دارد و همان رنگ روی سر شما ممکن است به نتایج دلخواه منجر نشود.

3.آزمایش قبل از استفاده مستقیم: قبل از استفاده مستقیم، رنگ مو را در یک قسمت کوچکی از موهایتان تست کنید تا از نتایج نهایی اطمینان حاصل شود.

4.توجه به تغییرات فصلی: ممکن است به تغییرات فصلی نیز توجه کنید. برای مثال، در فصل تابستان ممکن است بخواهید رنگی کمی روشن‌تر انتخاب کنید.

با رعایت این نکات و مشورت با حرفه‌ایان، مطمئناً می‌توانید رنگ مویی را انتخاب کنید که به بهترین شکل با ظاهر و سلیقه شما هماهنگ باشد.

هایلایت مو در خانه به چه صورت است؟ آموزش قدم به قدم هایلایت مو در خانه

برای اجرای هایلایت مو در خانه، بهتر است روش هایلایت مو با کلاه را انتخاب کنید. این روش به ویژه برای موهای کوتاه موثرتر است.

ابزارهای مورد نیاز

  • کیت رنگ مو: از یک کیت رنگ موی معتبر استفاده کنید که شامل کلیه مواد مورد نیاز برای هایلایت مو باشد.
  • کرم و پودر دکلره: این مواد برای ایجاد هایلایت های زیبا و متنوع مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • کلاه مش، کاسه و فرچه رنگ مو: این ابزارها برای انجام کارهای دقیق و حرفه‌ای در هایلایت مو بسیار مهم هستند.
  • قلاب مخصوص مش: این قلاب برای کشیدن موها از کلاه مش استفاده می‌شود.

مراحل انجام دادن هایلایت مو به صورت عملی در خانه بدین صورت می باشد: در مرحله اول آماده‌سازی موها است که باید موهایتان را خوب شستشو دهید و خشک کنید. مطمئن شوید که موها کاملاً خشک باشند. سپس مواد را آماده کنید و از کاسه رنگ مدرج بیول برای ترکیب مواد استفاده کنید.

استفاده از کلاه مش: کلاه مش را بر روی سر قرار داده و موها را با قلاب به دقت از زیر کلاه بیرون بکشید.

ابتدا دستورالعمل مربوط به جعبه دکلره را به دقت مطالعه کنید و به همان روش عمل کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام مراحل به صورت صحیح انجام شوند. یک رشته نازک از موهای خود را انتخاب کنید. بهتر است قسمتی که چندان در معرض دید نیست را انتخاب کنید. مقدار کمی از مواد دکلره را روی رشته مو بمالید. در صورتی که هرگونه آسیب یا شکنندگی ملاحظه کنید، موها را فوراً بشویید و از هایلایت مو در خانه صرف‌نظر کنید.

اگر تست موفقیت‌آمیز بود، موها را با برس یا سشوار کاملاً شانه کنید تا تمام گره‌ها باز شود. حالا کلاه مش را روی سر قرار دهید و با کمک قلاب مش، رشته‌های نازکی از موی خود را از کلاه خارج کنید. در این مرحله، مواد دکلره را به دقت روی موها بمالید. ممکن است باید بیست دقیقه صبر کنید، اما روند روشن شدن موها را زیر نظر بگیرید و در زمان مناسب موها را خوب بشویید. اطمینان حاصل کنید که تمام مواد دکلره از روی مو پاک شود.

کیت رنگ موی مورد نظر را انتخاب کرده و طبق دستورالعمل روی جعبه، رنگ را به دقت آماده کنید. مطمئن شوید که تمام مراحل آماده‌سازی را به دقت انجام داده‌اید. رنگ آماده شده را به موهای خود اعمال کنید. از فرچه یا ابزار ارائه شده در کیت برای توزیع یکنواخت رنگ بر روی موها استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام بخش‌های موها به درستی پوشش داده شده باشد.

هایلایت کردن مو

در زمان مشخص شده در دستورالعمل، موها را با آب شستشو دهید. از هر مواد مراقبتی که در کیت فراهم شده است، برای نرمی و لطافت موها استفاده کنید. پس از شستشو و مراقبت، به مراحل پایانی بپردازید. موها را به آرامی خشک کنید و نتیجه زیبا و مطابق با تصویر مورد انتظار خود را ببینید.

در تمامی مراحل با دقت و طبق دستورالعمل پیش بروید تا نتیجهٔ نهایی بر اساس انتظارات شما باشد.

با اجرای دقیق این مراحل، می‌توانید به راحتی از رنگساژ مو استفاده کرده و به دست آوردن رنگ موی دلخواه خود را تجربه کنید.

مراقبت از مو پس از انجام هایلایت: نکات حیاتی برای حفظ زیبایی موهای رنگی

با پایان فرآیند هایلایت، موهای شما به مراقبت خاصی نیاز دارند تا رنگ آنها به مدت طولانی حفظ شود و از زیبایی طبیعی خود بهره‌مند شوند. مراعات این نکات می‌تواند به ماندگاری رنگ و سلامت موها کمک کند:

استفاده از ماسک مو بعد از هایلایت

هفته‌ای یک‌بار از ماسک‌های مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید. این ماسک‌ها از فروشگاه یا طبخ در خانه قابل تهیه‌اند و به تغذیه ریشه و ساقه موها کمک می‌کنند، از شکنندگی و آسیب مو جلوگیری می‌کنند.

محافظت در مقابل نور خورشید و آب استخر

هر زمان که به نور خورشید مستقیم قرار می‌گیرید، از کلاه یا شال محافظتی برای موها استفاده کنید. اشعه UV می‌توانند به هایلایت‌های شما آسیب بزنند. همچنین در استفاده از استخر، از کلاه شنا استفاده کرده و یا موها را با آب شستشو نکرده به گذاشته ندهید.

رژیم غذایی مراقبت از مو

ویتامین‌های مختلف نقش مهمی در سلامت موها دارند. ویتامین C را از مرکبات، بیوتین از هویج و زرده تخم مرغ، ویتامین D از ماهی قزل‌آلا بدست آورید. همچنین، ممکن است از مکمل‌های ویتامینی نیز برای تقویت موها استفاده کنید.

شستشوی موها بعد از انجام هایلایت

پس از هایلایت مو، مراقبت دقیق از موها برای حفظ رنگ و سلامت آنها بسیار اهمیت‌آمیز است. این نکات را رعایت کنید تا نتایج هایلایت شما طولانی‌مدت به مد نظرتان باقی بماند:

پس از هایلایت مو، حداقل 72 ساعت منتظر بمانید و سپس از شامپوی مخصوص موهای رنگ شده و بدون سولفات استفاده کنید. این کار به رنگ موها کمک می‌کند تا در موها جا بماند.

موهای خود را هر دو تا سه بار در هفته بشویید. شستشوی مکرر ممکن است باعث کاهش ماندگاری رنگ شود. همچنین در حمام از آب به دمای خنک تر استفاده کنید تا از محو شدن زودرنگ رنگ موها جلوگیری کنید.

استفاده از محصولات مخصوص

از شامپوها، بالم‌ها و محصولات مراقبتی مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید. این محصولات فاقد مواد شیمیایی سخت و سولفات هستند که می‌توانند به رنگ موها آسیب بزنند.

استفاده از محصولات محافظ برای خشک کردن موها

از محصولات مخصوص محافظت از حرارت مانند اسپری حرارتی در هنگام استفاده از دستگاه‌های حرارتی مانند سشوار استفاده کنید. این اقدام باعث کاهش آسیب به موها از حرارت می‌شود. همچنین هفته ‌ای یکبار از ماسک یا نرم‌ کننده مخصوص موهای رنگی استفاده کنید. این محصولات به تغذیه موها کمک کرده و از شکنندگی آنها جلوگیری می‌کنند.

هایلایت

خشک کردن طبیعی

به جای استفاده از حرارت سشوار، موها را به‌صورت طبیعی خشک کنید. اگر از سشوار استفاده می‌کنید، دمای آن را کم کنید و از اسپری حرارتی استفاده کنید.

جلوگیری از خواب با موهای خیس

با موها خیس اصلا نخوابید زیرا ممکن است به شکنندگی و آسیب موها منجر شود. حتماً موها را خشک کرده و سپس خواب بروید.

هایلایت موی مردانه

امروزه، آقایان نیز از روش‌های مختلفی برای بهبود ظاهر موها و ایجاد تغییرات جذاب استفاده می‌کنند. یکی از راه‌های محبوب برای دستیابی به این هدف، استفاده از هایلایت موی مردانه است. در این مقاله، با نکات کلیدی در مورد هایلایت مو برای آقایان آشنا می‌شویم تا آنها بتوانند از این تکنیک به بهترین شکل ممکن استفاده کنند.

  1.  انتخاب آرایشگر ماهر

برای داشتن نتیجه بهتر و جلب ظاهر طبیعی، اجتناب از هر گونه خطا در انجام هایلایت مهم است. بنابراین، انجام این کار توسط آرایشگر حرفه‌ای و با تجربه در یک سالن زیبایی توصیه می‌شود.

  1. انتخاب رنگ مناسب

در انتخاب رنگ هایلایت، بهتر است رنگی را انتخاب کنید که با طبیعی‌ترین رنگ موهای شما هماهنگ باشد. برای موهای تیره، می‌توانید از هایلایت قهوه‌ای روشن استفاده کنید تا موها ظاهری آفتابی و دلنشین پیدا کنند.

  1. هوشمندی در انتخاب روش زیبایی و تقویت موها

اگر موهای شما بسیار نازک هستند، از هر گونه رنگ کردن و هایلایت مو پرهیز کنید. به جای آن، روی تقویت سلامت موها و رشد آنها تمرکز کنید.

  1. مراقبت پس از هایلایت

بعد از انجام هایلایت، مهم است مراقبت‌های لازم را از موهای خود به عمل آورید. استفاده از محصولات مراقبتی مناسب و حضور در جلسات بازسازی مو در سالن زیبایی، به حفظ زیبایی و سلامت موها کمک خواهد کرد.

دقت کنید که اگر اگر موهای شما کم‌پشت است یا در بخشی از سر دچار طاسی هستید، از رنگ و هایلایت مو خودداری کنید. بهتر است به مسائل خاص موهای خود مراقبت کنید و روی رشد سریعتر آنها تمرکز داشته باشید.

سخن آخر مورنگ

این مطلب از مورنگ مربوط به تکنیک هایلایت موها بود که تلاش کردیم به معرفی، آموزش و نکات مهم در این رابطه بپردازیم؛ مانند همیشه تاکید ما بر روی مشاوره با آرایشگر متخصص و بهره‌مندی از مطالب جانبی برای دستیابی به نتایج بهتر می باشد زیرا در این صورت می توانید کاملا درست تصمیم بگیرید.